Poza otwartym i szczerym sercem na wyjazd należy zabrać:
- Dowód osobisty lub paszport. Uwaga: dokument musi być ważny przynajmniej 3 miesiące od daty przekraczania granicy w dniu powrotu!!!)
- różaniec;
- prowiant/kanapki na czas przejazdu autokarem na cały dzień;
- wygodne buty do wchodzenia na wzgórza – najlepiej gumowa podeszwa, która nie ślizga się na śliskich kamieniach. Oczywiście można też wchodzić na wzgórza boso;
- latarka do nocnego czy wczesnoporannego wejścia na Wzgórze Objawień czy Górę Krzyża – Krizevac;
- coś uniwersalnego od deszczu i wiatru (kurtkę, pelerynę, parasol). Można też kupić tanio na miejscu;
- nakrycie głowy przed słońcem lub zimnem (zależności od pory roku);
- dobrze na wszelki wypadek zabrać cieplejsze okrycie typu lekki polar na wieczór czy wczesny poranek;
- WAŻNE!! Słuchawki do telefonu komórkowego z radiem lub małe radyjko na słuchawki (będą potrzebne podczas nabożeństw, które są tłumaczone na język polski na lokalnych częstotliwościach UKF 92,7). Jeżeli ktoś nie ma radia w telefonie, będzie możliwość zakupu zestawu ze słuchawkami na miejscu za około 5 euro;
- kostiumy kąpielowe/kąpielówki na wyjazd nad Adriatyk; (jeżeli jest w programie wyjazdu)
- w miesiącach letnich lekkie przewiewne ubrania
- ręczniki są w hotelach, należy ewentualnie zabrać tylko własny ręcznik na plażę;
- nie ma suszarek do włosów w pokojach;
- opcja: drobne pieniądze (mogą być euro) na własne wydatki (jedzenie i napoje w ciągu dnia, dewocjonalia, dobrowolna ofiara na tacę w czasie Mszy Świętych i we wspólnotach), forinty węgierskie i kuny chorwackie w małych ilościach na czas podróży ale można też wszędzie płacić kartą, euro można wymienić na marki bośniackie BAM na miejscu, są też bankomaty, ceny w sklepach zbliżone do polskich, w supermarketach można płacić kartą, w zdecydowanej większości sklepów możliwa jest płatność w euro lub kartą.
- jedziemy do Medjugorje przez Słowację, Węgry oraz Chorwację. W czasie postojów, które są najczęściej na stacjach benzynowych, można kupić kawę/herbatę/zimne napoje czy przekąski. Najwygodniej jest płacić kartą. Niektóre stacje na Węgrzech czy na Chorwacji mogą nie przyjmować Euro..
Pokoje 2 i 3-osobowe z łazienkami
Godziny posiłków (śniadań i obiadokolacji) będą dostosowane do naszego codziennego programu, nie mniej jednak przerwy między nimi mogą być długie. Zaleca się więc, jeśli ktoś musi coś jeść w ciągu dnia, wzięcie ze sobą nie psującej się żywności (coś do przekąszenia). Można też zakupić produkty na miejscu w cenach zbliżonych do cen w Polsce. Posiłki są obfite. Nie ma możliwości robienia sobie kanapek podczas śniadań i wynoszenia ich poza pensjonat! W wyjątkowych sytuacjach, gdy ktoś nie może jeść rano należy zgłosić ten fakt i będziemy mogli coś przygotować. Wody do picia w Medjugorje jest pod dostatkiem i można za darmo napełniać sobie butelki górską krystaliczną wodą z kranów w okolicach kościoła. W hotelu w holu jest kącik herbaciano kawowy, w którym jest czajnik, filiżanki. Kawę i herbatę należy raczej zapewnić sobie we własnym zakresie. Nie można używać czajników w pokojach.
Informacje o dokładnych godzinach wyjazdu
Informacje o dokładnych godzinach wyjazdu z Garbowa, Lublina, Opola Lubelskiego, Kraśnika i ewentualnie z innych miejscowości będą przekazywane przez sms lub telefonicznie w ostatnim tygodniu przed wyjazdem. Oczywiście umieścimy też wszelkie informacje w komentarzach na naszej stronie internetowej.
Komunikacja i koszty rozmów telefonicznych w Medjugorje
Koszty rozmów telefonicznych w Medjugorje są dość wysokie. Najlepiej zainstalować sobie na smartfonach komunikatory. My używamy i polecamy Whatsapp’a. Wtedy będzie można w każdym miejscu, gdzie jest darmowe Wi-fi (np. pensjonat czy restauracje) rozmawiać do woli bez opłat. Ważne, aby pamiętać o wyłączeniu roamingu danych przed przekroczeniem granicy z Bośnią i Hercegowiną – wysokie opłaty!!