Co należy zabrać i inne techniczne informacje dla pielgrzymów udających się z nami do Medjugorje.

Poza otwartym i szczerym sercem na wyjazd należy zabrać:

 • dowód osobisty lub paszport. Uwaga: dowód osobisty musi być ważny przynajmniej 3 miesiące od daty przekraczania granicy w dniu powrotu. Paszport musi być ważny 6 miesięcy!!!)
 • różaniec;
 • prowiant/kanapki na czas przejazdu autokarem na cały dzień;
 • wygodne buty do wchodzenia na wzgórza – najlepiej gumowa podeszwa, która nie ślizga się na śliskich kamieniach. Oczywiście można też wchodzić na wzgórza boso;
 • latarka do nocnego czy wczesnoporannego wejścia na Wzgórze Objawień czy Górę Krzyża – Krizevac;
 • coś uniwersalnego od deszczu i wiatru (kurtkę, pelerynę, parasol). Można też kupić tanio na miejscu;
 • nakrycie głowy przed słońcem lub zimnem (zależności od pory roku);
 • dobrze na wszelki wypadek zabrać cieplejsze okrycie typu lekki polar na wieczór czy wczesny poranek;
 • WAŻNE!! Słuchawki do telefonu komórkowego z radiem lub małe radyjko na słuchawki (będą potrzebne podczas nabożeństw, które są tłumaczone na język polski na lokalnych częstotliwościach UKF 92,7). Jeżeli ktoś nie ma analogowego radia w telefonie, będzie możliwość zakupu zestawu ze słuchawkami na miejscu za około 7 euro;
 • kostiumy kąpielowe/kąpielówki na wyjazd nad Adriatyk; (jeżeli jest w programie wyjazdu);
 • w miesiącach letnich lekkie przewiewne ubrania;
 • ręczniki są w hotelach, należy ewentualnie zabrać tylko własny ręcznik na plażę;
 • suszarki do włosów są z reguły w pokojach;
 • opcja: drobne pieniądze (mogą być euro) na własne wydatki (jedzenie i napoje w ciągu dnia, dewocjonalia, dobrowolna ofiara na tacę w czasie Mszy Świętych i we wspólnotach), forinty węgierskie i kuny chorwackie w małych ilościach na czas podróży ale można też wszędzie płacić kartą, euro można wymienić na marki bośniackie BAM na miejscu, są też bankomaty, ceny w sklepach zbliżone do polskich, w supermarketach można płacić kartą, w zdecydowanej większości sklepów możliwa jest płatność w euro lub kartą.
 • jedziemy do Medjugorje przez Słowację, Węgry oraz Chorwację. W czasie postojów, które są najczęściej na stacjach benzynowych, można kupić kawę/herbatę/zimne napoje czy przekąski. Najwygodniej jest płacić kartą. Niektóre stacje na Węgrzech czy na Chorwacji mogą nie przyjmować Euro..
 • na czas podróży autokarem warto zaopatrzyć się w zestaw do spania czyli poduszka-rogal, osłona na oczy, zatyczki do uszu;

Klimatyzowane pokoje 2-osobowe. Możliwe są też 3-osobowe lub 4-osobowe.

Godziny posiłków (śniadań i obiadokolacji) będą dostosowane do naszego codziennego programu, nie mniej jednak przerwy między nimi mogą być długie. Można zakupić produkty na miejscu w cenach zbliżonych do cen w Polsce. Posiłki są obfite. Nie ma możliwości robienia sobie kanapek podczas śniadań i wynoszenia ich poza pensjonat! W wyjątkowych sytuacjach, gdy ktoś nie może jeść rano należy zgłosić ten fakt i będziemy mogli coś przygotować. Wody do picia w Medjugorje jest pod dostatkiem i można za darmo napełniać sobie butelki wodą z kranów w okolicach kościoła. W w holu w pensjonacie jest kącik herbaciano kawowy, w którym jest czajnik, filiżanki. Kawę i herbatę należy raczej zapewnić sobie we własnym zakresie. Nie można używać czajników w pokojach.

Informacje o dokładnych godzinach wyjazdu

Informacje o dokładnych godzinach wyjazdu z Warszawy, Lublina i z innych miejscowości będą przekazywane przez sms w ostatnim tygodniu przed wyjazdem.


Komunikacja i koszty rozmów telefonicznych w Medjugorje

Koszty rozmów telefonicznych w Medjugorje są dość wysokie. Najlepiej zainstalować sobie na smartfonach komunikatory. My używamy i polecamy Whatsapp’a. Wtedy będzie można w każdym miejscu, gdzie jest darmowe Wi-fi (np. pensjonat czy restauracje) rozmawiać do woli bez opłat. Ważne, aby pamiętać o wyłączeniu roamingu danych przed przekroczeniem granicy z Bośnią i Hercegowiną – wysokie opłaty!!

https://www.dobrapielgrzymka.pl/medjugorje-2023/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *