„Jeśliby mnie zapytano, co lepsze: modlitwa czy Komunia Święta odpowiedziałabym, że modlitwa” – sł. b. Marta Robin.

Marta Robin (1902 – 1981) przez całe swoje życie żywiła się tylko Eucharystią. Można powiedzieć, że cała jej duchowość była na wskroś eucharystyczna. Mimo to jej odpowiedź na pytanie: co lepsze jest inna niż wielu z nas mogłoby się spodziewać.

Po Komunii Świętej Marta odmawiała swój Akt wdzięczności, w którym każde słowo ma niebanalne znaczenie: „Panie, mój Boże, ogarnięta Twoją Boskością kocham, szukam jedynie Ciebie. Niech stanę się całkiem Twoja, wypełniona jedynie przez Ciebie, jak dziecko złączona z Niepokalanym Sercem mojej ukochanej Mamy”. Później zanurzała się w modlitwie.

Marta: „Jeśliby mnie zapytano, co lepsze: modlitwa czy Komunia Święta, odpowiedziałabym, że modlitwa. »Módlcie się, módlcie się nieustannie!« Jednak trudno o dobrą modlitwę i w dodatku nieustanną, jeśli serca nie wypełniają dobre myśli, owoc medytacji. Więcej ich potrzeba do modlitwy niż Komunii Świętej. Komunia jest aktem zewnętrznym, radością dla duszy, modlitwa sekretnym dialogiem Boga z duszą. Komunia nie zawsze wymaga cnoty, można przyjmować Komunię i grzeszyć. Codzienna modlitwa nie oznacza, że człowiek jest cnotliwy, dowodzi, że stara się, aby nim zostać. Można spotkać chrześcijan, którzy przystępują codziennie do Komunii i trwają w grzechu śmiertelnym. Ale nie ma duszy, która by się codziennie modliła i pozostawała w grzechu”.
„Modlitwa niezbędna jest do tego — stwierdza Marta z przerażającym poczuciem realizmu — aby nie być i nie stać się pobożną nicością, z której szydzą demony”.

cyt. źródło: Weź me życie Panie. Długa Msza Marty Robin. Autor: Raymon Peyret.

2 Comments on “„Jeśliby mnie zapytano, co lepsze: modlitwa czy Komunia Święta odpowiedziałabym, że modlitwa” – sł. b. Marta Robin.”

  1. Ojciec Marinko Sakota – proboszcz parafii Medjugorje – kazanie w kontekście epidemii koronawirusa. 15 marca 2020
    Tłumaczenie symultaniczne (na gorąco) – słowo „immunitet” zastąpcie słowem „odporność”

    Generalnie spokój, modlitwa bywały trudniejsze czasy…

  2. Pan Jezus pokazał się raz siostrze Pauli Maresca, załozycielce klasztoru Sióstr św. Katarzyny Seneńskiej w Neapolu i pokazał jej dwa kielichy, jeden złoty, a drugi srebrny, mówiąc: „W złotym kielichu składam Twoje Komunie sakramentalne, a w srebrnym duchowne”.

    Bł. Joannie od Krzyża powiedział Pan Jezus, iż przy każdej komunii duchownej daje jej prawie tak wielkie łaski, jak przy komunii sakramentalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *